Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Východná - festival ľudovej hudby, Liptovská Mara, skanzen v Pribyline a Oravský hrad (Slovensko)


 • termín :05.07.2014
 • doprava:82.00€/os.Východná 

je malá dedinka na severe Slovenska položená medzi riekami Biely Váh a Hybica, a keďže je len 5 km vzdialená od tak isto malej dedinky Hybe, môžeme predpokladať, že aj tu kedysi zbíjal Pacho, hybský zbojník :-). Ale teraz vážne - okrem toho Pacha je to všetko pravda a pravdou je aj to, že Východná je dejiskom najstaršieho a najrozsiahlejšieho celoslovenského festivalu ľudovej hudby s medzinárodnou účasťou s rovnomenným názvom - Východná.

História festivalu sa začala písať už v roku 1953, kedy sa členovia východnianskej národopisnej družiny Kriváň po úspešnom vystúpení na slávnostiach v Strážnici týmito slávnosťami inšpirovali a rozhodli sa obdobné slávnosti usporiadať aj na Slovensku. O rok neskôr vo Východnej vybudovali nový amfiteáter a história Folklórneho festivalu vo Východnej sa mohla začať.

Odvtedy sa tu tento festival koná každý rok a tento rok sa ho budete môcť zúčastniť aj vy a okrem toho ho ešte budete mať obohatený aj o prehliadku skanzenu v Pribyline a prehliadku Oravského hradu.

Z Malaciek a Bratislavy vyrazíme skoro ráno, aby sme do Holiday Village Tatralandia (na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara, blízko zábavného parku Tatralandia), kde budeme ubytovaní, dorazili do 10-tej hodiny. Po príchode sa hneď ubytujeme a záujemcovia o účasť na folklórnom festivale vo Východnej sa tam odvezú autobusom a pobudnú tam (v závislosti od programu a počasia) až do neskorých večerných hodín (cca 22,00).

Tí, ktorí o festival nebudú mať záujem, môžu zostať pri Liptovskej Mare a stráviť deň individuálne, možno aj návštevou Tatralandie (na vstupenku do Tatralandie máte 20% zľavu!).

Vstupné na festival Východná :

 • dospelí : 10€
 • deti (6 - 15 rokov, študenti (ISiC), dôchodcovia, ZŤP : 5€


Pribylina

Na druhý deň po raňajkách (švédske stoly) všetci nasadneme do autobusu a odvezieme sa do 20 km vzdialenej obce Pribylina, ktorej súčasťou je aj Múzeum liptovskej dediny. Vzniklo v roku 1991 a sú sem prenesené domy pôvodne postavené na miestach, ktoré boli zaplavené vodou pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Sú tu aj domy z niektorých obcí horného a dolného Liptova a základná škola z Valaskej Dubovej. Dominantou areálu je gotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary

Múzeom sa nesprevádza, každý si ho prehliadne individuálne, len v murovaných stavbách každú hodinu rozpráva sprievodca o histórii tu umiestnených domov.

Vstupné do múzea liptovskej dediny v Pribyline :

 • dospelí : 3€
 • deti (6 - 15 rokov, študenti (ISiC), dôchodcovia, ZŤP : 1,50€

V múzeu pobudneme 2 - 3 hodiny, počas ktorých sa budete môcť najesť v miestnych bufetoch a potom sa zasa poberieme ďalej, aby sme si stihli prezrieť aj náš najnavštevovanejší a najvyššie položený 

Oravský hrad.

Toto miesto obývali už naši pravekí predkovia a je dokázané, že v 9. storočí tu boli aj prví Slovania. Najvyššia časť hradu - Citadela - bola postavená už pred rokom 1297, kedy hrad prešiel do rúk uhorského kráľa Bela IV., o čom je aj prvá písomná zmienka datovaná do tohto roku. Odvtedy, až na dlhých 300 rokov, boli majiteľmi tohto hradu len králi a až neskôr boli jeho majiteľmi príslušníci takých významných uhorských rodov, ako boli Zápoľský, Thurzo, Czobor, Illéšházy či Zichy. A práve v dobe, keď hrad spravoval František Zichy, tu v roku 1800 vypukol požiar, ktorý trval celé 2 týždne. Zhorelo skoro všetko a Zichy dal spraviť len najnutnejšie práce. Opravil a zastrešil budovy Dolného hradu a tu nechal v roku 1868 zriadiť Oravské múzeum

Dnes má toto múzeum štyri expozície (etnografickú, prírodovednú, archeologickú a historickú) a my si ich počas dvoch hodín (sprevádzaní miestnym sprievodcom) prezrieme všetky.

Ešte jedna perlička : práve v tento víkend bude v priestoroch hradu akcia s názvom : "Stará hudba v starom hrade", takže vám prehliadku spríjemnia tóny starých hudobných nástrojov.

Vstupné na Oravský hrad :

 • dospelí : 5€
 • deti (6 - 15 rokov, študenti (ISiC), dôchodcovia, ZŤP : 3€


Najbližšie výlety :
V cene zájazdu je zahrnuté :

 • doprava klimatizovaným autobusom s WC
 • ubytovanie v 3(+1) miestnych chatkách a 4(+1) miestnych apartmánoch v Holiday Village Tatralandia (ubytovacie zariadenie vzdialené od Liptovskej Mary cca 500 m, susedí so zábavným parkom Tatralandia)
 • raňajky vo forme švédskych stolov

V cene zájazdu nie sú zahrnuté :

 • vstup na festival Východná
 • vstup do múzea liptovskej dediny v Pribyline
 • vstup na Oravský hrad
 • strava (okrem raňajok)
 • cestovné poistenie


POLOHA : severné Slovensko

VZDIALENOSŤ : 273 km od Bratislavy, 315 km od Malaciek

ČASOVÝ PLÁN : 

sobota :

5,00 - odchod z Malaciek z parkoviska pri Bille
5,10 - zastávka na Autobusovej stanici v Stupave
5,20 - zastávka na Patrónke v Bratislave
5,30 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave

10,00 - 11,00 - príchod do ubytovacieho zariadenia pri vodnom diele Liptovská Mara, ubytovanie
11,00 - 22,00 - odchod autobusom na festival Východná, návrat do ubytovacieho zariadenia, nocľah (kto nemá záujem o festival vo Východnej, môže zostať pri Liptovskej Mare a tráviť deň individuálne, napr. v Tatralandii)

nedeľa :

do 9,30 - raňajky v ubytovacom zariadení
9,30 - 13,00 - cesta do Pribyliny, prehliadka Múzea liptovskej dediny
13,00 - 15,00 - cesta na Oravský hrad
15,00 - 18,00 - prehliadka Oravského hradu

22,30 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
22,40 - príchod na Patrónku v Bratislave
22,45 - príchod na Autobusovú stanicu v Stupave
23,00 - príchod do Malaciek

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na zájazdsi môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na zájazde spôsobí.
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa zájazdu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). V prípade vášho záujmu však toto poistenie viem zabezpečiť. Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • som osobne prítomná na každom výlete