Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do porcelánky v Herende a prehliadka cisterciánskeho kláštora v meste Zirc (Maďarsko)


  • termín :26.09.2020
  • doprava:20.00€/os.Herend

je miesto, kde v prvej polovici 19. storočia začala zapúšťať svoje korene a dnes už má svoju tradíciu fabrika na výrobu porcelánu, ktorý v minulosti očaril nie len uhorskú šľachtu ale aj samotnú kráľovnú Viktóriu či cisárovnú Sissi. A začal ohurovať aj za veľkou mlákou. Manufaktúru nedokázali položiť na kolená ani také nelichotivé udalosti ako ekonomická kríza, či druhá svetová vojna. Jej výroba pretrvala a pokračuje dodnes. Môže sa pochváliť produkciou porcelánu tej najlepšej kvality. V súčasnosti má o tento porcelán záujem tradične napr. britská kráľovská rodina, či hollywoodske hviezdy.

My túto ojedinelú minimanufaktúru na výrobu porcelánu navštívime. V rámci prehliadky uvidíme ukážku procesu výroby a maľovania porcelánu. Potom si prezrieme výstavu z dielne v Herende – rôzne nádoby, stolovacie súpravy, sošky a pod.. To najlepšie však budeme mať možnosť zažiť na záver. Ak budete chcieť, môžete sa občerstviť v kaviarni a reštaurácii Porcelánovej manufaktúry. Všetko, čo tu podávajú si budete môcť vychutnať priam kráľovsky. Servírujú tu v originálnom herendskom porceláne. A ak sa budete chcieť potešiť  nejakým tým kúskom vzácneho porcelánu aj doma, budete si môcť tento svetoznámy výrobok kúpiť v herendskej darčekovej predajni.

Poplatok za prehliadku (fotografovanie = 1100 Ft):

  • dospelý: 2700 Ft
  • študent, dôchodca, ZŤP: 2000 Ft


Cisteriánsky kláštor Zirc


založil kráľ Béla III. v roku 1182, ktorý Cisteriánov  aj mimoriadne štedro sponzoroval. Mnísi sem (ale aj do viacerých opátstiev v Maďarsku) prišli z Francúzska a obohatili tak krajinu svojou duchovnosťou, znalosťami a vzdelaním.

Opátstvo je maďarským centrom cisteriánskeho rádu v mestečku Zirc, ktoré je akýmsi centrom Bakonyu neďaleko Balatónu. V tomto rozsiahlom, zrekonštruovanom objekte je vybudovaná komplexná turistická trasa v rámci celého opátstva. Celý objekt je obkolesený obrovským (18 ha) arborétom, ktoré sa vyvinulo z anglickej záhrady opátstva cistercistov s množstvom pôvodných rastlín oblasti Bakony.

Objekt opátstva je aj dnes stále obývaný rádom cisteriánskych mníchov. V ich živote je na prvom mieste modlidba a ručné práce. I keď by sme mohli mať dojem, že sme v múzeu, určite to tak nie je. Opátstvo je akýmsi „ostrovom pokoja“ a pútnickým miestom. Cisteriáni tu vedú svoj (pre cudzincov) mystický či tajuplný život, ktorý však návštevníkom nesprístupňujú. Samotní mnísi obhospodarujú miestnu baziliku minor, teda kostol väčšieho významu. Budeme ju môcť navštíviť a na okamih zažiť tajomnú atmosféru stredoveku. Budeme tiež mať dostatok času prezrieť si múzeum, knižnicu alebo Pútnický dom.

Poplatok za prehliadku (kombinovaný lístok):

  • dospelý: 2500 Ft
  • študent, dôchodca, ZŤP: 2000Ft


POLOHA : západné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 315 km okruh

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,10 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
10,00 - 13,00 - prehliadka porcelánky a múzea porcelánu v Herende, možnosť nákupu porcelánu v podnikovej predajni
14,00 - 15,30 - osobné voľno v meste Zirc, možný obed
15,30 - 18,00 - prehliadka kláštora v Zirc, možnosť prechádzok po kláštornom arboréte
20,30 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
20,40 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu