Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zámok Vizovice a dejiny obuvníctva v Zlíne (Česká republika)


 • termín :21.10.2017
 • doprava:18.00€/os.Baťa - génius medzi podnikateľmi

S aktivitami obuvníckej rodiny Baťa som sa prvýkrát stretla pri príprave výletu, ktorého súčasťou bola plavba po Baťovom kanále. Baťovci sa mi pripomenuli aj pri návšteve Bojníc, kde sme sa pri prehliadke mesta dozvedeli, že posledným vlastníkom bojnického zámku bola firma Baťa a to od roku 1939 až do konca vojny, kedy majetok firmy na základe Benešových dekrétov pripadol štátu. Tak začala nová, socialistická éra obuvníctva v Československu, ale aj napriek tomu, že boli Baťovci novým režimom vykresľovaní ako vykorisťovatelia robotníckej triedy, patril ich systém starostlivosti o zamestnancov k najsociálnejším v Európe. Veď práve preto firma vydržala so svojim výrobným konceptom až dodnes!

Ako to bolo s rodinou Baťa?


Tomáš Baťa ako zakladateľ obuvníckeho koncernu, sa remeslo naučil od svojho otca, malého obuvníka, ktorý bol už niekoľkonásobným pokračovateľom živobytia, ktoré tento rod živil už stáročia. Tomáš však bol iný ako jeho otec, bol to vizionár a typický podnikateľ v čase priemyselnej revolúcie. Spolu s bratom Antonínom ml. a sestrou Annou založil v Zlíne v roku 1894 obuvnícku firmu Baťa a postupne z nej vytvoril rozsiahly komplex výroby, obchodu, dopravy, služieb a financií. Bol jedným z najväčších podnikateľov svojej doby, zaviedol originálne metódy riadenia výroby a obchodu a systém motivácie svojich zamestnancov doviedol do dokonalosti. Jeho podnikateľské, na tú dobu revolučné postupy, sa používajú dodnes. 

Bol to on, čo vymyslel cenu topánok končiacu sa deviatkou, čo v kupujúcom evokovalo nižšiu cenu. 

Písať o jeho podnikateľských začiatkoch, spôsobe myslenia a podnikania aj o všetkých jeho nápadoch a aktivitách by zabralo mnoho času a tak využijem odkaz na stránku Wikipédie, kde sa o jeho živote môžete veľa dozvedieť.

Tu vám radšej opíšem, čo budete vidieť na tomto výlete.

Baťov červený dom


Prvou zastávkou bude návšteva jedného z "baťovských" domov , práve takého, ktoré začal Tomáš Baťa stavať pre svojich zamestnancov. Okrem toho, že podporoval robotníkov tak, že im zabezpečil vzdelanie a kurzy na zlepšenie ich kvalifikácie, okrem toho, že vymyslel systém motivácie a cielených odmien na zvýšenie produktivity práce, rozhodol sa začať stavať pre nich v Zlíne sídliská. Vedel, že najlepší zamestnanec je ten oddýchnutý a aj ten, ktorý to do práce nemá ďaleko. Podobne ako on zmýšľajúcimi architektmi si teda nechal vypracovať koncepciu moderného priemyselného mesta, kde robotníci pracujú spoločne, ale bývajú a oddychujú samostatne. Okrem výrobných hál, ubytovní a internátov tak vzniklo v samotnom Zlíne viac ako 2000 jednotlivých domov. Aj tie sa však dostávali podľa efektívnosti pracovníka. Niektorí bývali v štvorbytovkách, niektorých si Baťa uctil tak, že sa mohli nasťahovať do samostatných domov. Avšak najviac bolo postavených dvojdomov. Poschodový, pre dve rodiny, pre každú samostatný vchod, na prízemí predsieň, kuchyňa, kúpeľňa a obývačka, na poschodí izby dve - spálňa pre rodičov a izba pre deti. V každej izbe stáli samostatné kachle a keď sa uhlie minulo, zabezpečila firma uhlie nové, a to rovno do pivnice domu, ktorú každý dom mal. Za bývanie sa platilo nájomné vo výške do 50 korún.

batove domy v Zline - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skDomy boli stavané systematicky, ku každému patrila malá záhradka, medzi domami bola asfaltová cesta, ale aj zeleň. Jednotlivé skupiny domov tvorili celky, ku ktorým náležali obchody, služby, škôlky a školy. V samotnom Zlíne tak vznikli štvrte Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy a Díly. 

Domy boli postavené so životnosťou 30 rokov, ale dobre slúžia dodnes. A my sa do jedného takéhoto domu vrámci nášho výletu pozrieme s miestnou architektkou, ktorá nám počas 1,5 hodinovej prehliadky o týchto domoch a o bývaní v nich povie oveľa viac. Prechádzku pomedzi baťove domy zakončíme pred bývalými továrenskými budovami firmy Baťa (budova č. 14 a 15), kde dnes sídli Múzeum juhovýchodnej Moravy a je inštalovaná expozícia venovaná obuvníctvu v Zlíne s názvom 

Princip Baťa : Dnes fantazie, zítra skutečnost


s množstvom exponátov súvisiacich s podnikaním rodiny Baťa. V múzeu sa rozdelíme na 2 skupiny a vystriedame sa na dvoch tematických okruhoch. Prvá skupina si najprv individuálne prezrie expozíciu venovanú obuvníctvu v Zlíne a po hodine pôjde na prehliadku vychýreného Baťovho výťahu (so sprievodcom, aj s vyvezením sa na najvyššie poschodie budovy). Druhá skupina si najprv prezrie výťah a potom bude mať čas na prehliadku expozície o obuvníctve. 

Vstupné do múzea :

 • dospelí : 164 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 94 Kč 
 • ZTP, ZTP/S + 1 : zdarma


Po prehliadke múzea a výťahu bude do 15-tej hodiny čas na rýchly obed a potom už nastúpime do autobusu a odvezieme sa do neďalekých Vizovíc.

Zámok Vizovice


patrí k najkrajším zámkom na Morave a je z tých "novších". V rokoch 1749 - 1770 ho dal postaviť Heřman Hannibal z Blümengenu, olomoucký kanonik a neskorší královohradecký biskup po tom, čo ho 15.7.1746 získal v dražbe spolu s vizovickým panstvom. Zámok pred ním prestavali už páni z Gollenu, pretože bol vypálený tureckými vojskami.

interier zamku Vizovice - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skHeřman Hannibal z Blümengenu sa však rozhodol, že si dá postaviť zámok nový a to vo vtedy modernom francúzskom štýle. Stavbou poveril brnianskeho architekta Františka Antonína Grimma, autorom sochárskej výzdoby je sochár tiež z Brna - Ondřej Schweigl. Ten je aj autorom dekorácie impozantného interiéru kaplnky Panny Márie.

K zámku bola vystavaná aj zámocká záhrada a zámok samotný bol hneď po dokončení zariadený vzácnym mobiliárom, ktorého hodnota sa zvýšila, keď dedičia Heřmana Hannibala do zámku premiestnili vzácnu rodinnú zbierku obrazov. Obrazáreň rozšírili aj ďalší majitelia zámku a to príslušníci rodu rodiny Stillfried z Ratěnic, ktorým zámok patril až do roku 1945.

Zámok prešiel následne do vlastníctva štátu a už v roku 1948 bol aj s celým vybavením sprístupnený verejnosti. Postupne ho vlastnilo niekoľko štátnych pamiatkových organizácií, až ho v roku 2006 do svojej správy prevzal Národný pamiatkový ústav.

Dnes je v zámku expozícia s bohatými zbierkami z obdobia baroka, rokoka, empíru a biedermeieru, je v ňom vzácny porcelán aj orientálne predmety. Najcennejšou však zostala rozsiahla zbierka obrazov zo 16. až 19. storočia so vzácnymi dielami holandských, ale aj českých maliarov.

Vstupné do zámku :

 • dospelí : 100 Kč
 • študenti, dôchodcovia, TŤP : 70 Kč
 • ZŤP/S + 1 : zdarma

POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 210 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


7,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
7,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
7,30 - zastávka v Malackách (Tesco)
10,30 - 12,00 - prechádzka medzi "baťovskými" domami - výklad o živote v nich, možnosť prehliadky jedného z nich
12,00 - 13,00 - prehliadka expozície "Princip Baťa" v Múzeu juhovýchodnej Moravy v Zlíne 
13,00 - 14,00 - prehliadka historického výťahu a terasy v "Baťovom mrakodrape" 

presun do Vizovíc, voľno na nákup suvenírov
15,00 - 16,00 - prehliadka zámku Vizovice - 1. skupina
15,10 - 16,10 - prehliadka zámku Vizovice - 2. skupina
19,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
19,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
 • Malý sprievodca cestovným poistením
 • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu