Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

1. máj v Zlíne (prvomájový sprievod, prechádzka medzi Baťovskými domami, múzeum a Baťov výťah) alebo celodenný pobyt v ZOO Zlín (Česká republika)


 • termín :01.05.2019
 • doprava:22.00€/os.
Pre mňa jeden z najúžasnejších výletov

Výlety sú rôzne. Zaujímavé aj menej zaujímavé, vydarené aj tie menej vydarené. Nikdy by som však neverila, že krásu zámkov a nádherných miest predčí rozprávanie o Tomášovi Baťovi  v Zlíne vrámci výletu, ktorý som tam organizovala v októbri 2017. Z toho Zlína sme vtedy išli tak pozitívne naladení, že ak mal niekto v pláne začať podnikať, tak to bol ten správny čas. Vtedy som nadobudla presvedčenie, že na výlet do Zlína za históriou firmy Baťa by mali ísť všetci stredoškoláci povinne (minimálne však študenti obchodných akadémií). Tu by sa stretli s podnikaním z oboch strán - aj z pohľadu podnikateľa aj z pohľadu jeho zamestnanca.

pohlad na sidlisko s batovskymi domami v Zline - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skJe samozrejmé, že hlavnú zásluhu na úrovni tohto výletu mali sprievodkyne Baťovských expozícií, ktoré na nás doslova chrlili jednu zaujímavú informáciu za druhou. Boli jednoducho úžasné. A v spojení s prechádzkou po sídlisku plnom "Baťových" domov z červených tehál, tiež s odborným výkladom, ktorá končila prehliadkou interiéru jedného z týchto domov, bol tento výlet naozaj nezabudnuteľný.

V tom roku 2017 som k Zlínu pripojila aj návštevu zámku Vizovice, ale teraz to nespravím. Chcem, aby ste mali na Baťu dostatok času, pretože nudiť sa určite nebudete! 

Výlet som naschvál naplánovala na 1. máj, pretože to tu ožijú prvomájové oslavy tak, ako boli organizované už za Tomáša Baťu, ktorý bol priekopníkom sociálnej starostlivosti o robotníkov.

Program v Zlíne


Myslím, že nemá význam tu opisovať, kto bol Tomáš Baťa a po ňom jeho brat, Jan Antonín Baťa. Boli to veľkopodnikatelia, ktorí založili svoj biznis na pásovej veľkovýrobe obuvi. Väčšinu o ich začiatkoch aj ich podnikaní vám porozprávam v autobuse cestou do Zlína a ešte viac sa potom dozviete od sprievodkýň miestnych múzeí (ja som mala dojem, že o nich vedia snáď všetko!).

Po príchode do Zlína sa rozdelíte na dve skupiny. Prví z vás si prezrú stálu expozíciu s názvom "Princip Baťa - dnes fantazie, zítra skutečnost", ktorá je inštalovaná v jednej z bývalých budov Baťových závodov. Tu sú vystavené modely topánok ale aj výrobný pás na obuv, kde sa zoznámite s jednotlivými krokmi výroby topánok. Súčasťou expozície je aj náučný film.

Druhá skupina pôjde zasa do bývalého Baťovho mrakodrapu, ktorý budete lepšie poznať skôr ako budovu so slávnym výťahom s Baťovým písacím stolom. Aj tu sa dozviete nepreberné množstvo informácií nielen o stavbe a architektúre tejto budovy a výťahu ale aj o živote a spôsobe podnikania a myslenia bratov Baťových. Je samozrejmé, že sa Baťovým výťahom aj preveziete.

Prehliadka každej expozície bude trvať asi hodinu a potom sa obe skupiny vymenia. Nasledovať bude voľno na obed aj na prvomájový sprievod, ktorý začne o 13-tej hodine. No a k 1. máju vždy patrili aj stánky, takže o občerstvenie bude postarané.

Po dvojhodinovej prestávke sa presunieme na sídlisko, ktoré tu dal Baťa postaviť pre svojich zamestnancov. Jedno, dvoj a viacdomky až po malé ubytovne ... pomedzi všetky sa prejdeme a vy sa dozviete ďalšie množstvo zaujímavostí svedčiacich o genialite Tomáša a Jana Antonína Baťu a ich architektov. 

Vedeli ste o tom, že medzi domami neboli žiadne ploty a že sa medzi nimi chodilo po chodníčkoch lemovaných zábradlím určitej farby? Tá určovala, kam chodník vedie. Alebo že paničky z vyššej spoločnosti z Prahy chodili obdivovať keramické WC Baťových robotníkov, lebo v Baťových domoch to už bol štandard?

Pozývam vás na tento výlet plný zaujímavých informácií, nad ktorými budete doslova žasnúť. 


Vstupné do múzea aj do mrakodrapu s výťahom :

 • Dospelí : 170 Kč
 • študenti, dôchodcovia, ZŤP : 100 Kč


ZOO Zlín


Ak nemáte záujem o výlet s témou Baťa, môžete ísť našim autobusom do zlínskej ZOO. Po tom, čo záujemcov o Baťu autobus vysadí v centre Zlína, vás odvezie 8 km ďalej, do časti Zlína s názvom Lešná, kde bola už v roku 1805 založená zoologická záhrada. Pravda, nebolo to v takej forme, ako dnes, ale zvieratá tu boli.

Dnes je ZOO Zlín koncipovaná ako zoologická záhrada bez klietok, takže zvieratá tu môžete vidieť ako v ich prirodzenom prostredí. Veľkým lákadlom je možnosť kŕmenia rají ale aj možnosť prehliadky zámku, ktorý je umiestnený v areáli záhrady.

V ZOO Zlín môžete stráviť čas od 10,30 do 16,30 hod.

Upozornenie : Ak máte záujem len o prehliadku zámku v Lešnej, musíte si aj tak zakúpiť vstupenku do ZOO.


Vstupné do zámku Lešná :

 • dospelí : 60 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 50 Kč

Vstupné do ZOO Lešná :

 • dospelí : 150 Kč
 • študenti, dôchodcovia : 130 Kč


POLOHA : stredná Morava

VZDIALENOSŤ : 220 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
11,00 - 13,00 - prehliadka Baťovho múzea vrátane mrakodrapu a výťahu
13,00 - 15,00 - Prvomájový sprievod, možnosť obeda
15,00 - 17,00 - prechádzka medzi "Baťovými" domami s architektom, možnosť návštevy jedného z nich
alebo
11,00 - 16,30 - návšteva ZOO Zlín
20,00 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,30 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
 • som osobne prítomná na každom výlete
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu