Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet za Baťom - pamätník a vilaTomáša Baťu, Baťov výťah a prechádzka medzi baťovskými domčekmi s architektom (Česká republika)


 • termín :19.09.2020
 • doprava:25.00€/os.Výlet za Baťom do Zlína,

ktoré nebolo vždy ani veľkým ani žiadnym dôležitým mestom. V roku 1894 sa ale stalo na prvý pohľad niečo bezvýznamné. Antonínovi Baťovi sa splnil veľký sen. Dostal povolenie začať podnikať vo výrobe obuvi. Rodinná firma Baťa sa tak stala celosvetovou značkou a zapísala sa do histórie Českej republiky. Stala sa symbolom prvej republiky. My budeme mať možnosť pozrieť si Zlínský mrakodrap   s výťahom, kde si Tomáš Baťa  zriadil svoju kanceláriu (i keď ju nikdy nepoužil), uvidíme Pamätník T. Baťu, vilu T. Baťu a budeme mať komentovanú prehliadku mesta, robotníckej kolónie a pre dokreslenie si pozrieme aj zaujímavý interiér jedného domčeka v robotníckej kolónii.

Zlínský mrakodrap

nechal postaviť Ján Antonín Baťa v Zlíne podľa projektu architekta Vladimíra Karfíka v rokoch 1936-1938 ako sídlo riaditeľstva obuvníckej firmy Baťa. Budova má číslo 21, hovorí sa jej preto "jedenadvacítka". Označenie budov v Baťovom závode bolo podľa amerického štýlu, kedy číslo udáva presnú polohu budovy v areáli. Mrakodrap má 16 poschodí a výšku 77,5 m. Vzhľadom na výšku stavby to bola v medzivojnovom období druhá najvyššia budova Európy.

Baťova kancelária situovaná vo výťahu nie je jedinou zaujímavosťou tejto stavby. O tom a o všeličom inom nám porozpráva sprievodca počas komentovanej prehliadky.

Vstupné do mrakodrapu:

 • Skupinové vstupné:       35 Kč/osoba

Pamätník Tomáša Baťu

je architektonickou ikonou, ktorá svojím významom výrazne prekračuje hranice Českej republiky, rovnako ako brnenská vila Tugendhat. Pamätník pomyselne zavŕšil urbanistickú štruktúru mesta budovanú Tomášom Baťom. Jeho náhle úmrtie pri leteckej havárii F. L.Gahura premietol do konceptu tejto mimoriadnej a nadčasovej stavby.

Vstupné do Pamätníka:

 • Dospelí:                              80 Kč
 • Dôchodci, študenti, ZŤP:   40 Kč
 • Fotografovanie je zadarmo

„Delnická kolonie“

Baťa bol povestný rešpektom voči svojim zamestnancom. Nazýval ich spolupracovníci. Výraz "robotník" nikdy nepoužíval. Bol na svojich ľudí tvrdý, ale svoju tvrdosť kompenzoval sociálnymi programami. „Aby naši dělníci dobře pracovali, musejí i dobře bydlet.“ bola jedna zo zásad Tomáša Baťu. A tak dal postaviť slávnu robotnícku kolóniu, ktorú neskôr rozširoval. Bolo vystavaných až 2210 domčekov. Na výstavbe sa podieľali významní architekti, ako Jan Kotěra, F.L. Gahura, Le Corbusier. Stala sa charakteristickou Zlínskou štvrťou.

Na túto komentovanú prehliadku som objednala architektku, aby nám poskytla odborný výklad a odpovedala na vaše otázky.

Vstupné do robotníckej kolónie je zadarmo

Vila Tomáša Baťu

je reprezentačná, útulná a funkčná, postavená v rozľahlom parku. Interiér bol vyzdobený množstvom architektonických a výtvarne remeselných skvostov. Vilu formovali (tak ako všetky stavby v Zlíne, ktoré Baťa vybudoval) popredný architekti: Kotěra, Gahura, Karfík, Thomayaer. Bola dokončená v roku 1911.

Vstupné do vily: 

 • Dospelí, dôchodci, ZŤP:        130 Kč
 • Študenti:                                 25 Kč


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 219 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,00 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
7,10 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,30 - nástup v Malackách (Tesco)
10,00 - 11,00 - prehliadka výťahu Tomáša Baťu
11,00 - 12,30 - osobné voľno, možnosť obeda
12,00 - 14,30 - prehliadka pamätníka Tomáša Baťu
15,00 - 16,00 - komentovaná prehliadka mesta s architektom, prechádzka medzi Baťovými domčekmi
16,00 - 17,00 - prehliadka vily Tomáša Baťu
20,00 - príchod do Malaciek
20,20 - príchod na Patrónku v Bratislave
20,30 - príchod do Bratislavy na Hlavnú vlakovú stanicu

INÉ PODROBNOSTI : 

 • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
 • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
 • na tomto výlete ma zastúpi sprievodkyňa
 • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu