Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Znojmo počas adventu a Pálffyovci v Malackách (Slovensko, Česká republika)


  • termín :16.12.2017
  • doprava:18.00€/os.Začíname neďaleko Bratislavy - v Malackách.

Každý rok sa snažím dať do ponuky Vianočné trhy v troch štátoch : na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike (advent v Rakúsku nerobím). Tento rok opakujem Vianočné trhy v Trnave, ktoré som spojila so zámkami Budmerice a Smolenice. Do maďarského vianočného Šoproňu pôjdeme teraz prvýkrát a po ceste sa zastavíme v čokoládovni Kittsee. Vrámci adventu v Českej republike sme už niekoľkokrát boli v Brne a ešte viackrát v Olomouci. Vianočné trhy sú tam úžasné, ale ... chcem už skúsiť niečo iné.

Tak som tento rok vsadila na Znojmo. Keďže sa snažím tie Vianočné trhy vždy ešte s niečím spojiť (Trnavu s už spomínanými Budmericami a Smolenicami, Brno s Vianočnými trhmi na Brnianskom výstavisku, prípadne aj s vilou Tugendhat, z Olomouca si zas robíme výlet do Múzea Olomouckých tvarôžkov v Lošticiach), hľadala som niečo aj po ceste do Znojma.

Ponúkli mi prehliadku zámku Miroslav, ale ten si radšej necháme na leto. Po dlhom zvažovaní som si spomenula na mnohé otázky mojich cestovateľov, že prečo nespravím prehliadku pamiatok v Malackách.

Tak sa vám budem snažiť objednať prehliadky nasledovných pamiatok :

Pálffyovský kaštieľ v Malackách


dal vybudovať Pavol IV. Pálffy, ktorý bol prvým Pálffyovcom vlastniacim malacké panstvo. Kaštieľ najprv slúžil ako poľovnícky zámoček, ale jedna vetva rodu si ho nakoniec zvolila pre svoje sídlo a tak to bolo až do roku 1918, keď sa odtiaľto do Marcheggu vysťahoval posledný tunajší gróf, Mikuláš XIII. Pálffy. Ten daroval kaštieľ františkánom, ktorí v Malackách sídlili od roku 1653 a to výmenou za skončenie tzv. patronátnych povinností Pálffyovcov voči nim (vysvetlenie v časti kláštor). 

Palffyovsky kastiel v Malackach - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skFrantiškáni kaštieľ využívali ako internát pre študentov z ich gymnázia, od roku 1957 v ňom bola zriadená nemocnica. Tá tu fungovala ešte do 90. rokov 20. storočia (hlavne ako lôžková časť), až kým kaštieľ od františkánov v roku 2007 neodkúpilo mesto Malacky

Dlho sa rozmýšľalo, čo s kaštieľom bude - bol zdevastovaný, pôvodný mobiliár si odviezol posledný gróf a to, čo zostalo, "sa rozkradlo". Výsledkom dlhých debát bolo, že mesto kaštieľ zrekonštruuje a tak sa pristúpilo k opravám. Dnes má kaštieľ novú strechu, opravené vzácne komíny, ale opravené sú už aj niektoré interiéry kaštieľa. A na ich prehliadku vás pozývam.

Vstupné : 

  • dospelý : 4€
  • dôchodca, ZŤP : 2€


Františkánsky čierny kostol v Malackách


je súčasťou kláštora františkánov, ktorých do Malaciek zavolal ešte Pavol  IV. Pálffy. Ten im tu dal v roku 1653 postaviť kláštor s kostolom (dnes kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie), ktorého fasáda bola vždy natretá čiernou farbou, takže ho nazývajú aj "čierny". Staviteľ kláštora spolu s jeho stavbou zaviazal všetkých svojich dedičov kláštor hmotne podporovať (= patronátne povinnosti). Tieto boli po roku 1918 zrušené výmenou za malacký kaštieľ, ktorého vlastníkmi sa františkáni stali po odchode posledného grófa Pálffyho z Československa.

Samotný františkánsky kotol je známy hlavne Svätými schodmi,  kópiou schodov v Jeruzaleme, ktorými Ježiš pred ukrižovaním stúpal k Pontskému Pilátovi. Vybudovať ich dal zakladateľ kláštora spolu s kostolom, avšak vtedy mali schody len jedno krídlo, po ktorom sa odjakživa hore išlo po kolenách a na každom schode sa modlili predpísané modlitby. Druhé krídlo schodov bolo vybudované až v roku 1903 a po ňom sa zo schodov už schádza normálne, nie kolenačky. Aj keď sú Sväté schody pre verejnosť sprístupnené len počas omší, budem sa snažiť vám zabezpečiť ich prehliadku. 

To, čo budete vrámci čierneho kostola v Malackách vidieť určite, budú krypty pristavené k boku kostola. Krypty pod kostolom pôvodne slúžili františkánom ako pohrebisko, avšak pochovaní tu boli aj bohatší mešťania, ktorí si za "sväté" miesto dovolili zaplatiť. Neskôr si ich za miesto svojho odpočinku zvolili príslušníci celého rozvetveného Pálffyovského rodu. V pôvodnej súkromnej modlitebni s oltárom v Kaplnke sv. Anny, kde mali Pálffyovci súkromné omše, dali do stien vyhĺbiť otvory na rakvy. Tie dodnes zakrývajú mramorové platne s menami a dátumami úmrtia. 

Pokoj mali františkámi aj Pálffyovci v malackom podzemí až do roku 1992, kedy krypty vyplienili vandali, tí vzali mnoho cenností a poškodili množstvo rakiev. Ako to dnes v malackých kryptách vyzerá, môžete vidieť sami, ak prijmete pozvanie na túto malú prehliadku malackých pamiatok.  

Synagóga

je typickou stavbou, ktorá je vyobrazená na mnohých pohľadniciach mesta Malacky. Synagóga stojí v Malackách dodnes, aj keď tu už žiadni Židia nežijú. Tí sem prišli už v roku 1770 a nažívali si tu v zhode s miestnym obyvateľstvom až do apríla 1942, kedy boli medzi prvými slovenskými Židmi deportovaní do koncentračných táborov. Naspäť sa ich vrátilo len zopár, avšak aj tí odtiaľto v 60. rokoch 20. storočia odišli. V čase, keď v Malackách nikomu nevadili (vlastnili niekoľko domov na hlavnej ulici a hovorili po záhorácky), tu mali aj cintorín (dnes je zdevastovaný), školu, mäsiarstvo aj mikve, ktorá stála tam, kde je dnes plaváreň Malina  (tam bude parkovať autobus).

zidovska synagoga v Malackach - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skSynagóga bola v Malackách postavená v roku 1887, ale v roku 1899 vyhorela a tak na jej mieste v roku 1900 postavili synagógu novú. Táto je postavená v maurskom štýle a zaujme hlavne svojou farebnosťou. Dnes je v jej prízemí umiestnený výtvarný odbor ĽŠU, poschodie, ktoré vzniklo prehradením ochodze pre modliace sa židovské ženy, sa občas využíva na prednášky. Tak isto ako prehliadku Svätých schodov, pokúsim sa vám vybaviť aj návštevu synagógy v Malackách.

Gastronomický bonus

V Malackách vraj robia najlepšiu cigánsku pečienku! Kúpiť si ju však musíte prísť IBA v sobotu a to na malé parkovisko v centre mesta, kde sa IBA v sobotu rozložia dva stánky s týmto "záhoráckym hamburgerom". Keďže ja mäso nemusím, tak som ju nejedla ešte nikdy. Avšak od obyvateľov Malaciek som na ňu počula len samé chvály. Ešte pozisťujem, či budú tieto stánky otvorené aj v deň, keď do Malaciek prídeme my a ak áno, tak bude čas aj na nákup cigánskej.

Konečne Vianočné trhy v Znojme

Nejako som sa o tých Malackách rozpísala a hlavný cieľ výletu - advent v Znojme mi akosi ušiel :-). 

vyzdoba Znojma pocas Vianocnych trhov - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skProgram znojemského adventu sa bude odvíjať hlavne na Hornom námestí, kde bude pódium aj stánky s občerstvením a tak isto vyzdobená, 12 metrov vysoká strieborná jedlička s (vraj) 6000 farebnými žiarovkami. Na Václavskom námestí bude ohrada so živými zvieratami a historickým kolotočom, Obrokovu ulicu vyzdobia stromčeky pripravená deťmi jednotlivých škôl. Otvorené budú aj múzeá v centre mesta a záujemcov o korčuľovanie poteší sprevádzkované umelé klzisko na Hornom námestí. 

Na to všetko sa budete môcť pozrieť zhora, ak vystúpate na vyzdobenú mestskú vežu, ale navštíviť budete môcť aj Znojemské podzemie (individuálne).

Avšak to, čo rozhodlo, že tento rok určím ako cieľ vianočných trhov v Česku práve Znojmo, bolo nasledovné : 

Súčasťou Znojemského adventu bude (tak, ako po minulé roky) súťaž Vianočné Znojmo. To bude odborná porota hodnotiť vonkajšiu vianočnú výzdobu domov v Znojme a v jeho mestských častiach. A keďže to nie je prvý ročník tejto súťaže, predpokladám, že miestni to už majú "namakané" a nám sa Znojmo ukáže v tom najkrajšom vianočnom šate!

Tohtoročný program vianočných trhov v Znojme nájdete tu : http://www.znojemskabeseda.cz/poradame/znojemsky-advent/ 


POLOHA : južná Morava

VZDIALENOSŤ : 167 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 


8,00 - odchod z Bratislavy z Hlavnej vlakovej stanice
8,10 - zastávka na Patrónke v Bratislave
8,40 - 9,30 - prehliadka pálffyovského kaštieľa v Malackách
10,00 - 10,30 - prehliadka synagógy v Malackách
10,40 - 11,30 - prehliadka krýpt pod Františkánskym kostolom v Malackách (možno aj Sväté schody)
14,00 - 18,00 - Vianočné trhy v Znojme
20,30 - príchod do Malaciek (Tesco)
20,50 - príchod na Patrónku v Bratislave
21,00 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu