Jednodňový výlet na víkend alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací výlet alebo zájazd cez víkend
Výlet, Výlety cez víkend - J.Lavová
výlet cez víkend, výlety na víkendy
Výlet, Výlety na víkend - G.Murínová

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Zemiakové slávnosti a kláštor v rakúskom Gerase, cestou tam rímske Carnuntum (Rakúsko)


  • termín :05.10.2019
  • doprava:22.00€/os.
Kúsok Ríma neďaleko od nás.

Pri rakúskom meste Hainburg je zaujímavé múzeum v prírode, ktoré vzniklo na mieste niekdajšieho rímskeho vojenského tábora Carnuntum. Na tisícročných základoch tu novodobí stavitelia niekdajšími postupmi a metódami obnovili niekoľko domov a verejné kúpele, ktoré si my prezrieme so slovensky hovoriacim sprievodcom. Po prehliadke Carnunta sa odvezieme do 143 km vzdialenej obce Geras, kde budú v túto sobotu zemiakové slávnosti. Počas pobytu v Gerase si budete môcť prezrieť aj miestny kláštor.

Carnuntum - pozostatky rimskeho tabora - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Carnuntum


je miesto neďaleko rakúskeho Hainburgu, ktoré som navštívila len raz - počas jedného 8. mája, kedy tam (pretože je u nás sviatok) sprevádza aj slovensky hovoriaci sprievodca. Rímska doba síce nie je to, čo by mňa osobne nadchýnalo, ale toto Rakúšania doslova "vymakali"! Kde inde sa viete tak realisticky presunúť do čias Veľkého Ríma? V dome bohatého obchodníka sa dozviete, že kuchyne mávali len bohatí, v dome obyčajného vojaka zas, že ak aj mal rodinu, museli sa stravovať na tržniciach na ulici, lebo ich dom mal len jedinú izbu - bez kuchyne. Vo verejných kúpeľoch zasa postrehnete pri stene uložené sandále a na vešiaku prehodené osušky Rimanov, ktorí by sa tú kúpali v rôzne teplých vodách, ktoré sú reálne naplnené vodou. Neobídete však ani verejné latríny, na ktorých bok po boku vysokopostavení hodnostári preberali dôležité politické otázky. A čo používali ako toaletný papier? To sa dozviete až na mieste od slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorého som vám objednala.

Vstupné do Carnunta : 13€ (jednotne)

Geras 


je malá obec v Dolnom Rakúsku s asi 1 400 obyvateľmi. To je jediné, čo som o tomto mestečku našla. Avšak viem, že je v ňom kláštor premonštrátov vybudovaný z časti na starom slovanskom pohrebisku. Založili ho mnísi z Želivského kláštora (Želiv je 14 km severne od Pelhřimova) v roku 1153 ako svoj dcérsky kláštor. Kláštor stojí na krásnom mieste, ktoré je ale odvekov pohraničným pásmom a tak či už české či husitské vojská, Švédi, národní socialisti či Sovieti, všetci uštedrili kláštoru nejakú ranu.

Tá najsilnejšia prišla v podobe tridsaťročnej vojny, po ktorej zostali z kláštora len ruiny a medzi nimi neporušená soška Matky Božej a tak sa na toto znamenie päť mníchov, ktorí tu zostali, púšťa do obnovy komplexu. Stavia sa veľký kláštor v barokovom slohu a postupne vznikajú bohaté štuky a nádherné fresky (napríklad mramorovú sieň zdobí strop s freskou od Paula Trogera). Mnísi zakladajú bohatú bylinkovú záhradu, ktorú v kláštore udržiavajú dodnes.

Keďže sa premonštráti podieľali na vyučovaní v okolitých usadlostiach, rušenie kláštorov sa im v dobe panovania Jozefa II. vyhlo. Dnes sa tunajší mnísi starajú o viac ako 20 farností a vyučujú na tunajších školách. Kláštorný kostol v Gerase bol v roku 1953 vyhlásený za baziliku minor.

Kto bude mať záujem, môže si kláštor v Gerase, prezrieť, stačí ak sa na chvíľu vzdá ochutnávania zemiakov a príde o 15,30 ku kláštoru. Tam už na nás budú čakať a každý dostane audioguide (audiosprievodcu) v českom jazyku. 

Poplatok za prehliadku kláštora : 5€ (jednotne)

Zemiakové slávnosti v Gerase 

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázoksú podujatie, na ktorom som ešte nikdy nebola, takže tam ideme na skusy. Môžeme predpokladať, že tam bude množstvo jedla so zemiakovým základom a určite aj oveľa viac. S určitosťou viem, že v centre Gerasu bude pódium s kultúrnym programom a o 14,30 tam bude program na tému "30-ročné otvorenie hranice".

Poplatok za vstup na zemiakové slávnosti : 2€ (jednotne)                 


POLOHA : severovýchodné Rakúsko

VZDIALENOSŤ : 180 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

8,00 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,10 - nástup na Hlavnej vlakovej stanici v Bratislave
9,00 - 10,30 - prehliadka Carnunta - niekdajšieho rímskeho mesta
13,15 - 17,00 - účasť na festivale zemiakov v Gerase
15,30 - 17,00 - možná prehliadka kláštora premonštrátov v Gerase
20,00 - príchod na Hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave
20,10 - príchod na Patrónku v Bratislave

INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CK je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Podrobnosti o poistení nájdete v časti Poistenie.
  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti odseku 3 a 9 § 19 zákona číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • som osobne prítomná na každom výlete
  • v prípade potreby je cestovná agentúra oprávnená v deň konania výletu zmeniť časový plán výletu a čas návratu z výletu