Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Deň otvorených dverí v sklárni Květná (výhodný nákup skla), možnosť prehliadky Trenčianskeho hradu alebo prehliadka Trenčína so sprievodcom (Česká republika, Slovensko)


  • termín :25.02.2017
  • doprava:13.00€/os.
Sklo za "babku"

Prvý krát som výlet na Fašank v Strání spojený s Dňom otvorených dverí v sklárni Květná organizovala začiatkom februára 2016. Myslela som si, že hlavným "ťahúnom" budú fašiangové slávnosti a prehliadka sklárne v Květnej bude len takým doplnkovým programom. Vyšlo to nakoniec naopak. Vzhľadom k tomu, že viachodinový kultúrny program sa koná na nekrytom námestíčku pred zámočkom v Obci Strání, a to vo februári, nebolo nič príjemné stáť vo vetre vonku a sledovať síce bohatý a zaujímavý, no naozaj studený kultúrny program, na ktorý sa ešte aj platí vstupné. Naproti tomu však sklárne v Květnej zabodovali nielen teplúčkom pri rozhorúčených sklárskych peciach, kde svoje umenie predvádzali skúsení sklári, ale hlavne veľkým výberom sklených výrobkov na predaj - za naozaj exkluzívne ceny. Veď kde ste videli bohato dekorovaný, alebo leptaním, zlatom či striebrom zdobený pohár za 30 Kč?!! (cca 1,2€). 

Preto tento rok zopakujem tento výlet opäť, no bez zastávky na fašiangových slávnostiach. Po nákupe skla v sklárňach sa odvezieme do Trenčína, kde si budete môcť vybrať :


Skláreň Květná


je najdlhšie fungujúcou sklárňou v Českej Republike. V roku 1794 ju dal v malej obci neďaleko našich hraníc postaviť gróf Alois Lichtenstejn a miesto na jej stavbu nevybral náhodne. V tejto lokalite neďaleko Uherského Ostrohu bol dostatok bukového dreva na vyhrievanie sklárskych pecí a tak isto aj kvalitného sklárskeho piesku. Najprv tu vyrábali tabuľové sklo, no neskôr sortiment obohatili o výrobu kryštáľového skla zdobeného brúsením a rytím. 

Dnes vyváža skláreň pod značkou Crystalite Bohemia svoje výrobky do celého sveta.

Brány závodu sa pre verejnosť otvárajú dva krát do roka. Najprv je to v zime v súvislosti s konaním podujatia Fašank v susednej obci Strání a potom ešte raz v lete pri príležitosti založenia sklární. V zime je tam síce oveľa viac návštevníkov, no prehliadka sklární je pohodlnejšia, pretože pobyt v najdôležitejšej časti sklární, pri sklárskych peciach, je v zime predsa len príjemnejší. V každom prípade sa pri oboch príležitostiach v sklárňach vytvoria viaceré improvizované predajné pulty, kde si môžete počas prechádzky závodom kúpiť za naozaj výhodné ceny (väčšina pohárov stála 30 Kč) sklo či už pre vás, alebo ako dar pre vašich známych. V areáli sklárne budú aj stánky s občerstvením a možno bude hrať aj nejaká hudobná skupina (program ešte nie je zverejnený).

ukazky fukania skla vramci dna otvorenych dveri v sklarni Kvetna - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk    sklo na predaj v sklarni Kvetna vramci dna otvorenych dveri - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk

Dve hodiny určené v minulom roku na prehliadku sklární boli niektorým málo, tak som na ňu tento rok vyhradila o hodinu viac. Komu by bolo dlho, ten môže ešte navštíviť malú rodinnú skláreň


Glass Ladislav Breznický


V rodinnom dome číslo popisné 458, v obci Květná, si v roku 2010 pán Breznický otvoril rodinnú skláreň. Vyrába sa v nej tak isto úžitkové sklo ako sú kalíšky, poháre, svadobné čaše, džbány, misky, vázy či svietniky, no okrem toho aj najrôznejšie dekoratívne a upomienkové predmety zo skla. Jeho prevádzka je od "veľkej" sklárne vzdialená len nejakých 600 metrov, tak sa tam nezabudnite zastaviť a pokochať sa aj jeho výrobkami.

Ani do jednej zo sklární sa vstupné neplatí!


Laugaricio, Matúš Čák Trenčiansky a Studňa lásky ...


... kto by nepoznal tie pojmy, ktoré neodmysliteľne patria k Trenčínu? Vedeli ste však, že Trenčín patrí spolu s Nitrou a Bratislavou k trom najstarším mestám na Slovensku a kroniky ho spomínajú už v 11. storočí?

pohlad na Trenciansky hrad - exterier - Cestovná agentúra jednodenne-vylety.skAvšak obývaný bol už v praveku. Našli sa tu pozostatky z doby bronzovej aj železnej, obývali ho Kelti a neskôr Germáni, ktorých tu II. pomocná rímska légia v roku 179 porazila, o čom zanechala nápis na hradnej skale. Svoje mesto tu určite mali aj prví Slovania, ktorí sem prišli dakedy v 7. storočí.

Samotné mesto Trenčín sa spomína v tzv. Zoborských listinách z rokov 1111 a 1113 ako mýtna a trhová osada pod Trenčianskym hradom, čiže v tomto čase tu hrad už stál, aj keď určite nie v takej podobe, ako ho poznáme dnes. Ten totižto aj s mestom v roku 1790 vyhorel a viac nebol obývaný. Až v 20. storočí sa začalo s jeho konzerváciou a obnovou, ktorá neskončila dodnes.

Aj napriek bohatej histórii hradu som ho doteraz medzi moje výlety nezaradila, pretože ... ako to napísať? Jednoducho, sú aj krajšie pamiatky. Avšak jeho výhodná poloha vrámci tohto výletu (len 30 km po diaľnici od Nového Mesta nad Váhom) rozhodla o tom, že sa tam zájdeme pozrieť. Na hrade objednám jeho možnú prehliadku (hradný okruh) a kto bude mať záujem, môže si ho so sprievodcom prezrieť.

Vstupné do hradu :

  • dospelí : 5€
  • dôchodcovia : 4€
  • študenti : 3€
  • ZŤP : 0,50€

Ak o prehliadku hradu nebudete mať záujem, môžete si so sprievodcom prezrieť samotné mesto, alebo si spraviť vlastný program. Voľno budete mať do 17-tej hodiny, kedy nastúpime do autobusu a vrátime sa do Bratislavy.


POLOHA : juhovýchodná Morava

VZDIALENOSŤ : 127 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

7,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
8,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - 13,00 - prehliadka sklárne v Květnej, možnosť nákupu výrobkov zo skla
14,00 - 15,00 - prehliadka Trenčianskeho hradu so sprievodcom (kto chce)
15,00 - 16,00 - prehliadka Trenčína so sprievodcom (kto chce)
do 17,00 - osobné voľno
18,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave

19,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí.
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu