Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Tekvicový festival v Obermarkersdorfe, zámok Riegersburg a hrad Hardegg (Rakúsko)


  • termín :29.10.2016
  • doprava:22.00€/os.Tekvice,

to sú pre mňa hlavne "jádérká" alebo "tök mag", v mojich rodných rečiach vždy to isté, čiže pražené tekvicové semená, prvé v nárečí jedného mesta na južnom Slovensku a druhé v maďarčine. Ako dieťa som sa ich nevedela dojesť a myslela som si, že "lúskať jádérká" vedia všetci. Že nemám pravdu som zistila, až keď som túto činnosť učila, už ako dospeláka, môjho terajšieho manžela.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokTekvicové jadierka sú pre mňa symbolom zimy, keď začnú rozvoniavať z rúry, pokropené vodou a posypané soľou. A keď plech s už upečenými "jádérkámi" vyberiem z rúry, tak začnú pri chladnutí úžasne praskať :-). Škoda len, že nemám zdroj na surové tekvicové jadierka a tak ich kupujem už hotové v obchode. V ich konzumácii sa predbiehame s mojim starším synom ... a sú vraj zdravé.

Tak isto mám rada pečenú tekvicu, ktorú len rozrežem na 4 časti, vyberiem jadierka, položím na plech a upečiem. Jednoduché a ak mám šťastie na dobrú tekvicu (lebo to je taká istá lotéria ako s melónom), tak je to bombové jedlo.

Týmto u mňa pokrmy z tekvice skončili. Polievky ani omáčky nemusím, teraz také populárne Hokaido u mňa prepadlo na plnej čiare, tak stavím na výrobky tých, čo sú v tekviciach odborníci a nechám sa inšpirovať ponukou na Tekvicových slávnostiach, ktoré sa budú v tomto roku konať v Obermarkersdorfe. Doteraz som na takýchto slávnostiach ešte nikdy nebola a tak seba aj vás vložím do rúk skúsenej sprievodkyne.

Retz nebude.


Keďže som takýto výlet ešte neorganizovala, chcela som sa inšpirovať u iných cestoviek a zistila som, že väčšina z nich zaraďuje do programu návštevu podzemiaRetzi. Čiže má v pláne návštevu Tekvicových slávností, ktoré sú každý rok v inom meste a k tomu už spomínaný Retz. Ja som zostala pri mojich hradoch a zámkoch a neďaleko "tekvicovej" oblasti som našla hrad Hardegg  a 9 km odtiaľ barokový zámok Riegersburg

Tak ako pri mnohých mojich výletoch, budete mať aj pri tomto možnosť výberu programu. Prvým cieľom našej cesty bude mesto Obermarkersdorf, kde vystúpia tí, ktorí o návštevu hradu a zámku nemajú záujem a radšej celý deň strávia na tekvicových slávnostiach. Tí, ktorých láka aj prehliadka zámku a hradu, zostanú v autobuse a ten ich odvezie najprv k zámku Riegersburg a po jeho prehliadke aj k hradu Hardegg. V oboch pamiatkach som pre vás objednala česky hovoriaceho sprievodcu, ale ak by ho náhodou nezabezpečili, bude s nami už spomínaná pani sprievodkyňa, ktorá nám výklad preloží do slovenčiny.

Po skončení prehliadky hradu nasadneme do autobusu a vrátime sa do Obermarkersdorfu, čo by malo byť okolo 14-tej hodiny. Tak budete mať ešte 3 hodiny na Tekvicové slávnosti a stihnete aj veľký tekvicový sprievod, ktorý začne o 15,00 hod.

O 17,00 sa všetci stretneme pri autobuse, ktorý nás odvezie naspäť do Bratislavy.


Tekvicové slávnosti

sa v oblasti okolo mesta Retz konajú každý rok v októbri a každý rok v inej obci. Práve tu sa vraj urodia najväčšie tekvice na svete a keďže sa tu pestujú už od nepamäti, miestni z nich varia najrôznejšie jedlá. Ochutnať tu budete môcť tekvicový guláš, tekvicové palacinky aj tekvicové rizoto. Je to aj oblasť vhodná na pestovanie vína, tak tu určite budú aj stánky miestnych vinárov. Samozrejmosťou budú stánky so všemožnými remeselnými výrobkami, ale na svoje si prídu aj vaše fotoaparáty, pretože obyvatelia Obermarkersdorfu svoje mesto určite vyzdobia tisíckami tekvíc upravenými do najrôznejších podôb. To všetko bude doplnené typickou rakúskou hudbou, ale od 11-tej hodiny tu začujete aj češtinu, lebo pozvanie na pódium prijala dychová hudba z českého Jistebníka. O 13-tej hodine potom 24. ročník tekvicových slávností otvorí minuloročná "tekvicová" princezná Patricia I.


Zámok Riegersburg

Pojem Riegersburg nájdete v Rakúsku 2 krát. Za prvé je to hrad Riegersburg vypínajúci sa nad obcou Riegersburg, 162 km južne od Viedne. My však pôjdeme do zámku Riegersburg, ktorý je tak isto v obci Riegersburg, ale tá je od Viedne vzdialená 100 km severozápadne. Zámok Riegersburg je dokonca od rakúsko-českých hraníc vzdialený len necelý kilometer.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokDnes barokový zámok stojí na mieste niekdajšieho vodného hradu, ktorý už v 15. storočí patril rodine Eitzinger. Tí vtedy ešte pevnosť uprostred rybníka v roku 1568 predali grófovi Sigmundovi z Hardeggu. O takmer 100 rokov neskôr predal Július von Hardegg toto sídlo grófom zo St. Julien.

V roku 1770 bol hrad prestavaný na barokový zámok a slúžil ako letné sídlo grófov Khevenhüller-Metsch. Smrťou posledného príslušníka rodu a vyrabovaním koncom 2. svetovej vojny stratil zámok svoj význam. Až v roku 1956 sa princezná Victoria Gabrielle Khevenhüller-Metsch pustila do opravy zámku. Dnes zámok patrí synovi Marianny grófky z Khevenhüller-Metsch, Gotthardovi, grófovi Pilati von Thassul zu Daxberg.

Vstupné do zámku Riegersburg : 8€ (jednotne)


Hrad Hardegg 

Aby tej motanice s názvami obcí nebolo málo, Hardeggy sú v Rakúsku dokonca tri !!!. Jeden je obec v tesnej blízkosti rakúsko-chorvátskych hraníc, druhý je zas hrad pri Klagenfurte (tiež smerom do Chorvátska) a ten náš, kam pôjdeme my, je zasa na rakúskej strane, na skale nad riekou Dyje, ktorá tvorí hraničnú rieku medzi Rakúskom a Českou republikou.

Cestovná agentúra jednodenne-vylety.sk - výlet na jeden deň alebo jednodňový výlet - obrázokJeho prvým doloženým majiteľom bol Otto von Hardegg a to už v roku 1140. V 14. storočí prešiel hrad do rúk vikomta z Maidburgu, ktorého potomkovia hrad obývali po celých 200 rokov a prestavali ho na dvojitý hrad s dvoma kaplnkami. Hrad neskôr vlastnili Habsburgovci, od roku 1656 grófi zo St. Julien (už spolu so zámkom Riegersburg) a v roku 1730 bol hrad predaný grófom z rodu Khevenhüller-Metsch.

Aj keď mal hrad svojich vlastníkov, od 17. storočia už v ňom skoro nikto nebýval. V roku 1764 vypukol v obci pod hradom požiar a obyvatelia použili časť stavebného materiálu z hradu na opravu svojich domovov. Hrad takto zostal ďalších 100 rokov, až s jeho opravou začal Johann Carl Fürst Khevenhüller-Metsch, ktorý v rokoch 1864 - 1867 bojoval v Mexiku po boku cisára Maximiliána I. Mexického proti povstalcom. S opravou hradu začal po svojom návrate z Mexika a na počesť cisára na hrade zriadil múzeum rakúsko-mexických dobrovoľníckych zborov. Johann Carl v roku 1905 zomrel a dnes je majiteľom hradu majiteľ zámku Riegersburg - Gotthard, gróf Pilati von Thassul zu Daxberg.

Vstupné do hradu Hardegg : 9€ (jednotne)


POLOHA : sever Rakúska

VZDIALENOSŤ : 171 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN : 

6,50 - nástup na Patrónke v Bratislave
7,00 - nástup na Hlavnej stanici v Bratislave
10,00 - príchod do Obermarkersdorfu, vysadenie tých, ktorí nemajú záujem o prehliadku zámku a hradu
10,30 - 11,30 - prehliadka zámku Riegersburg
12,30 - 13,30 - prehliadka hradu Hardegg
14,00 - návrat do Obermarkersdorfu
do 17,00 - účasť na Tekvicových slávnostiach
19,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
20,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem). Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete

CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu