Jednodňový výlet na víkend z mojej ponuky - alebo zájazd cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - M.Gondolová
Poznávací zájazd alebo výlet cez víkend
Výlety a zájazdy na víkend - G.Murínová
Plán výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk, každý výlet automaticky vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

Aj tento výlet bol v ponuke mojej "cestovky" jednodenne-vylety.sk

Výlet do Sopronu na vianočné trhy so zastávkou v čokoládovni Hauswirth v Kittsee (Rakúsko, Maďarsko)


  • termín :10.12.2017
  • doprava:10.00€/os.Sladké vianočné trhy

Maďarské mesto Sopron je od Bratislavy vzdialené 85 km a cesta do Soprone vedie okolo rakúskeho mestečka Kittsee, kde by bolo škoda sa nezastaviť v miestnej čokoládovni. Avšak zastávka v čokoládovni v Kittsee bude len nákupná. Žiadna prehliadka výrobnej prevádzky. Len nákup a ideme ďalej. Čakajú nás totižto vianočné trhy v Soproni.

Sopron


dnes 62 tisícové mesto, bolo obývané už pred Rimanmi. Rimania tu začali stavať prvé kamenné budovy, na mieste dnešného námestia mali fórum a mesto obohnali hradbami. Nazvali ho Scarbantia

Ľudia tu ostali žiť aj po páde Rímskej ríše a rímske stavby začlenili do mestskej výstavby. Tak tu časti rímskeho opevnenia zostali až dodnes. Po bitke pri Moháči sa aj tadiaľto prehnali Turci útočiaci na Viedeň, ale renesančnú zástavbu viac zničil požiar v roku 1676. Bývať sa však muselo aj naďalej, a tak sa mesto obnovilo. Teraz však už v štýle baroka.

Z najstarších stavieb sa tu dochovala 58 metrov vysoká požiarna (ohňová) veža postavená v 13. storočí, ale aj Kozí kostol, s ktorého stavbou tu františkáni začali už v roku 1280. Kostol bol dokončený v roku 1408 za peniaze rodiny Gaisselovcov. 

Henrik Gaissel, jeden z najbohatších občanov mesta, vraj zavraždil Jánosa Bükiho. Pred spravodlivosťou utiekol do Rakúska, ale jeho rodina mala strach pred božou spravodlivosťou a tak Henrikov brat Miklós daroval františkánom peniaze, aby sa za odpustenie bratovho hriechu modlili. A keďže geiss v rakúskej nemčine znamená koza, dali františkáni na pamiatku rodiny niektoré miesta kostola vyzdobiť kozami. S názvom kostola je spojená aj povesť, podľa ktorej bol postavený vďaka pokladu, ktorý vykopala koza. Názov Kozí kostol sa napokon ujal natoľko, že možno ani miestni nevedia, že oficiálne sa kostol volá Kostol nanebovzatia Panny Márie.

V každom prípade je centrum Soprone veľmi malebné a pri jeho prehliadke so sprievodkyňou zistíte, že skoro v každom dome bývala nejaká významná osoba. V centre mesta je aj niekoľko múzeí (pekárenskélekárenskélesnícke), ale väčšina z nich je v zime zatvorená. Avšak Storno múzeum na adrese Hlavné námestie 8, býva otvorené po celý rok. Je to budova kedysi patriaca bývalému kominárovi. Ten zbohatol natoľko, že si ju mohol vyzdobiť najkrajším, čo bolo v polovici 19. storočia v móde. Ako sa mu to podarilo, zistíte, keď múzeum navštívite. Avšak to už každý sám.

Po prehliadke mesta bude už osobné voľno na prechádzku medzi stánkami s vianočným sortimentom.

No a ak chcete niečo extra, čo inde nenájdete a v Maďarsku tiež len veľmi sporadicky, tak vás pozývam do sopronskej cukrárne Dömötöri na Széchényiho námestí 13, kde majú úžasné krémeše, ale hlavne Rigó Jancsiho, čo je vlastne obdoba krémeša, ale v čokoládovom prevedení.


POLOHA : severozápadné Maďarsko

VZDIALENOSŤ : 85 km od Bratislavy

ČASOVÝ PLÁN :

10,00 - zastávka na Patrónke v Bratislave
10,10 - zastávka na Hlavnej stanici v Bratislave
10,30 - 11,30 - možný nákup čokolády v čokoládovni Hauswirth v Kittsee

13,00 - 14,00 - prehliadka Sopronu so sprievodcom
17,00 - odchod zo Sopronu
18,50 - príchod na Hlavnú stanicu v Bratislave
19,00 - príchod na Patrónku v Bratislave


INÉ PODROBNOSTI : 

  • na výlet si môžete zobrať vášho psa (malé plemeno), no musíte ma o tom dopredu informovať a musím vám to schváliť. Do jedného autobusu je možné vziať maximálne 3 psov. Pes musí spĺňať náležitosti Nariadenia (ES) č. 998/2003 Európskeho Parlamentu a Rady z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat (podrobnosti TU). Za to, či pes tieto náležitosti spĺňa alebo nie, ja NEzodpovedám (ani to  nekontrolujem), za to ste zodpovedný vy ako majiteľ psa. Tak isto vy zodpovedáte za všetky škody, ktoré pes na výlete spôsobí
  • na dopravu využívam služby dopravcov  (súkromníkov, majiteľov autobusov) so skúsenosťami a kvalitnými autobusmi. Samozrejmosťou sú pohodlné, klimatizované autobusy
  • hlavnou činnosťou mojej CA je doprava klientov do cieľa výletu a späť. Nikoho nenútim, aby sa zúčastnil prehliadky hradu či zámku (preto vstupné dopredu neprirátavam k cene za výlet) a tak isto nikoho nenútim, aby si uzatvoril cestovné poistenie (tak isto ani o túto položku cenu výletu nenavyšujem).
  • Malý sprievodca cestovným poistením
  • som osobne prítomná na každom výlete


CA je v prípade potreby oprávnená upraviť časový plán výletu